Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

ARD ZDF Deutschlandradio, czyli abonament radiowo-telewizyjny w pigułce

27.05.2017

[comment_no]    13 794

Foto: Pixabay. com

mm

Autor:

Agata Skiba

mm

Autor:

Agata Skiba

Przyjeżdżając do Niemiec i osiedlając się w tym kraju, czesto zachowujemy stare przyzwyczajenia przywiezione z Polski takie jak to, że czy płacimy abonament Rtv, czy też nie, to w zasadzie niczego to nie zmienia. W Polsce do niedawna wystarczyło zadeklarować iż nie posiada się odbiornika telewizyjnego i płacić nie trzeba było. No właśnie do niedawna bowiem i w Polsce pod tym względem sytuacja znacznie się zmieni, gdyż niebawem wejdą w życie nowe przepisy  dotyczące abonamentu Rtv, wychwytujące nieuczciwości poprzez współpracę z multimediami takimi jak kablówka.

W Niemczech sytuacja ta od zawsze wygladała i wygląda inaczej, rządzi tu reguła domniemanego posiadania odbiornika i nie ma od tego wykrętu, czy odskoczni, płacić trzeba, abonament jest obowiązkowy, a poprzez nie płacenie można ściągnąć na siebie kłopoty w postaci komornika. Przyjrzyjmy się bliżej zasadom płacenia abonamentu ARD ZDF w Niemczech:

Abonament osoby prywatnej wynosi miesięcznie 17,50 euro, można go opłacać miesięcznie, kwartalnie, półrocznie lub rocznie.

Dla osób które ukończyły 18 lat obowiązuje reguła: JEDNO MIESZKANIE – JEDEN ABONAMENT

 

Samotni, rodziny, wspólne mieszkanie

Liczba osób zamieszkujących w gospodarstwie domowym nie ma żadnego znaczenia. Nie ma znaczenia również czy łączą ich więzy rodzinne czy też nie: płacony jest jeden abonament. Dotyczy to również sytuacji kiedy odnajmujemy pokój w mieszkaniu innej osoby. Można sobie wybrać kto w danym mieszkaniu bedzie płacił abonament, ponieważ zależny jest on od ogniska domowego.

 

Studenci, uczniowie

Jeżeli otrzymujemy  pomoc z BAFöG albo Berufsausbildungshilfe, to możemy starać się o zwolnienie z opłaty. Studenci czy uczniowie w dalszym ciągu mieszkający z rodzicami są zwolnieni z opłaty bowiem obciążeni nią są rodzice. Natomiast studentów nie mieszkających z rodzicami obowiązuje taka sama zasada jak wszystkich, czyli; jedno mieszkanie – jeden abonament.

 

W przypadku mnieszkania w akademiku wygląda to następująco:

Jeżeli dostęp do pokoju zapewnia nam ogólny korytarz, to ten pokój liczony jest jako mieszkanie, bez znaczenia wówczas jest to, czy ma się wspólną, czy oddzielną kuchnię bądź  łazienkę. Za pokój opłata wynosi 17,50 euro.

Jeżeli  do kilku pokoi prowadzą  te same drzwi wejściowe, oddzielające je od ogólnego korytarza czy schodów, wtedy liczone jest to jako jedno mieszkanie i  płaci się 17,50 euro za całość bez wzgledu na ilość pokoi.

 

Renciści

Renciści nie są automatycznie zwolnieni z opłat. Jeżeli rencista poza rentą otrzymuje świadczenia socjalne, to może złożyć wniosek o zwolnienie z opłat.

 

Osoby pobierające świadczenia socjalne

Jeżeli osoba pobiera szczególne świadczenia socjalne jak np. Arbeitslosengeld II (jobcenter) może składać wniosek o zwolnienie z opłaty abonamentowej.

Tutaj lista świadczeń socjalnych, które umożliwiają zwolnienie z opłaty abonamentowej.

Osoby pobierajace świadczenia Arbeitslosengeld I, Wohngeld i Übergangsgeld nie są zwolnione z opłaty abonamentowej.

 

Osoby z niepełnosprawnością

Jeżeli dana osoba posiada Schwerbehindertenausweis z oznaczeniem RF to płaci abonament w wysokości 5,83 euro.

Osoby niepełnosprawne pobierające szczególne świadczenia socjalne, mogą ubiegać się o zwolnienie z opłat.

Tutaj lista osób, które mogą starać się o obniżenie lub zwolnienie z opłaty abonamentowej.

 

Mieszkańcy domów opieki lub domów starców

Jeżeli dana osoba przebywa w domu starców, w domu opieki lub ośrodku dla osób niepełnosprawnych i podlega tam całodobowej opiece, to ma prawo wymeldować sie z abonamentu radiowo-telewizyjnego.

Tutaj więcej informacji na temat podopiecznych domów starców i innych instytucji.

 

Właściciele mieszkań wakacyjnych (Ferienwohnungen)

W niektórych przypadkach może być pobierana opłata abonamentowa, np. jeśli to mieszkanie zameldowane jest jako drugie mieszkanie. Posiadając takie mieszkanie nalepiej skontaktowac sie pracownikiem Rundfumkbeitrag aby niepotrzebnie nie narobić sobie problemu. Właściciele altanek, czy domków na działkach nie muszą opłacać abonamentu.

 

Firmy, przedsiębiorstwa, instytucje

Płacą abonament w zależności od ilości siedzib lub oddziałów, oraz od ilości zatrudnionych osób i od ilości posiadanych aut służbowych.

Tutaj niezbędne informacje na temat opłat dotyczących firm oraz instytucji.

Źródło:  www.rundfunkbeitrag.de

 

Żadna część ani całość artykułów  zamieszczonych na Portalu Status:Emigranci nie może być powielana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób  w tym także elektroniczny lub mechaniczny albo na wszelkich polach eksploatacji, włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie, bez pisemnej zgody Portalu Status:Emigranci, oraz autorów artykułów.

REKLAMA

Facebook