Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Dobre wiadomości dla użytkowników usług telekomunikacyjnych w Niemczech

09.06.2017

0    2 942

mm

Autor:

Agata Skiba

mm

Autor:

Agata Skiba

Od 01/06/17 weszło w życie rozporządzenie Federalnej Agencji Sieci (Bundesnetzagentur) dla obszaru Telekomunikacji odnośnie przejrzystości informacji dla użytkowników telefonów stacjonarnych, komórkowych oraz internetu. Rozporządzenie dotyczy prawie wszystkich użytkowników z małymi wyjątkami.

W rozporządzeniu tym czytamy, że użytkownicy rynku telekomunikacyjnego muszą otrzymać od swoich operatorów przejrzyste, porównywalne, wyczerpujące i aktualne informacje, które maja być im przedstawione w jasnej, zrozumiałej i łatwo dostępnej formie.

Jedną z najważniejszych innowacji jest to, że operatorzy usług telekomunikacyjnych będą musieli przekazać informacje o swoich usługach bądź produktach wprowadzanych na rynek  w formie dokumentów informacyjnych dostępnych w internecie bądź wydrukowanych w formie papierowej na życzenie, tak aby klient przed podpisaniem umowy końcowej z operatorem był doinformowany o istocie usług i zobowiązań jakie ma wobec niego operator.

Dokumenty informacyjne  będą  zawierać konkretne informacje odnośnie dostępnego transferu danych, długość trwania umowy, wymagania odnośnie przedłużenia umowy, na temat zakończenia umowy oraz odstąpienia od niej, a także dotyczące miesięcznych kosztów dostarczanej usługi. Na wdrożenie ustalonych przez TK przepisów, operatorzy maja 6 miesięcy od daty ich publikacji, czyli od 01/06/2017 r.

Jak powiedział Jochen Homann, Prezydent Federalnej Agencji Sieci Telekomunikacyjnej  ”Tym rozporządzeniem wzmacniamy pozycję Użytkowników w stosunku do Operatorów. Użytkownik z łatwością dowie się, jaki transfer danych ustalony został umową.  Za pomocą Szerokiego Pasma Pomiaru Federalnej Agencji Sieci.

Teraz z łatwością możemy sprawdzić, czy na pewno zaoferowana przez Operatora prędkość jest dostarczona. Dzięki temu, Operatorzy są zmuszeni do dotrzymywania obietnic danych w zawieranych z klientem umowach.

Tutaj można sprawdzić, czy oferowana przez operatora prędkość jest naprawdę dostarczana.

Jest to bardzo dobre posunięcie, zwłaszcza, że jeśli chodzi o zawieranie umów z operatorami telekomunikacji jak dotąd były one niezrozumiałe, zawiłe i mało konkretne, a termin obowiązującego wypowiedzenia bądź odstępowania od zawartej umowy był zazwyczaj niejasny. Obecnie informacje takie użytkownik będzie mógł przeczytać zanim cokolwiek podpisze. Również gwarantowany przez operatora transfer danych często pozostawiał wiele do życzenia, obecnie jeśli nie dotrzyma on oferowanych parametrów usługi za którą płacimy, będzie można taką umowę po prostu zerwać.

Tutaj wzór dokumentu informacyjnego, który każdy operator musi nam przedstawić przed podpisaniem umowy.

Żadna część ani całość artykułów  zamieszczonych na Portalu Status:Emigranci nie może być powielana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób  w tym także elektroniczny lub mechaniczny albo na wszelkich polach eksploatacji, włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie, bez pisemnej zgody Portalu Status:Emigranci, oraz autorów artykułów.

Źródło:  www.bundesnetzagentur.de

REKLAMA

Facebook