Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Drażliwy temat niemieckich odszkodowań wojennych znów powrócił

04.11.2017

0    707

Foto: publicdomainpictures.net

mm

Autor:

Maja Nowicka

mm

Autor:

Maja Nowicka

Jak podaje włoska „La Repubblica”, wyrokiem sądu pierwszej instancji w Sulmonie, Niemcy będą musiały wypłacić Włochom 6 mln euro odszkodowania za zbrodnię dokonaną przez hitlerowców.

Konkretnie chodzi o akt zbrodniczy jaki miał miejsce w listopadzie 1943 roku w lesie Limmari we włoskiej osadzie Pietransieri  w gminie Roccaraso regionu  Abruzzo, gdzie Niemcy zabili 128 cywili w ramach przeprowadzanych przez nich czystek etnicznych.

Jak podaje gazeta, rząd niemiecki ma wypłacić gminie 1,6 mln euro, natomiast rodziny ofiar powinny otrzymać w sumie 5 mln euro odszkodowania.

Burmistrz Roccaraso, Francesco Di Donato skomentował ten wyrok stwierdzeniem, że: Decyzja sądu jest odważna i sprawiedliwa, a Niemcy powinny w końcu ponieść konsekwencje za swoje zbrodnicze czyny.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych komentując całą sprawę, oświadczyło, że nie zamierza płacić odszkodowania ani tego, ani żadnego innego na mocy wyroku z 03 lutego 2012. Wtedy to Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze w innym przypadku żądania odszkodowania ze strony Włoch, podjął decyzję o naruszeniu immunitetu państwa przez Włochy na niekorzyść Niemiec.

Jak dotychczas Berlin nie zapłacił żadnego z roszczeń wysuwanych przez Włochy, tłumacząc to faktem iż wszystkie te kwestie zostały uregulowane traktatami pokojowymi podpisanymi przez Niemcy z poszczególnymi państwami.

 

Źródło: La Repubblica, Corriere Della Sera.

Facebook