Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Emerytura w Niemczech: Co i jak?

22.06.2017

[comment_no]    13 704

mm

Autor:

Michał Kubik

mm

Autor:

Michał Kubik

System ubezpieczeń emerytalnych w Niemczech jest zbudowany z trzech różnych filarów, dzięki czemu każdy jest w stanie znaleźć dla siebie coś odpowiedniego. Wiąże się to jednak z dużą odpowiedzialnością aby nie popełnić błędu przy doborze. Który wybrać? Jaki fundusz w Twojej sytuacji jest najatrakcyjniejszy? O tym dowiesz się w artykule!

3 Filary: Czym się różnią?

Rozróżniamy w Niemczech trzy człony, które weryfikowane są na podstawie statusu danej osoby. Decydujące są wykonywany zawód, wiek oraz zarobki danej osoby.

1 Filar: zaliczają się osoby zatrudnione. Składki odprowadzane są przez pracodawcę do Deutsche Rentenversicherung. Składki mogą być odliczane od podatku.

Zaliczają się tutaj również osoby dobrowolnie ubezpieczone (prowadzące działalność gospodarczą) w DRV, odprowadzające składki w wysokości 17,8% miesięcznie od swojego zarobku Brutto (po VAT)

2 Filar: Ubezpieczenia prywatne, jednak wspomagane przez Państwo, czyli Riesterrente, Basisrente, betriebliche Altersvorsorge.

Jaka jest między różnica między funduszami?

Riesterrente: Przewidziane dla osób zatrudnionych. Opłacając składkę można liczyć się z dodatkiem od Państwa 154€ w roku za siebie, 185-300€  rocznie za każde dziecko oraz ewentualnie dodatkowe 154 € za żonę/męża. Dzięki dodatkom od państwa można w niewielkim czasie zgromadzić sporą sumę ubezpieczeniową niewielkim nakładem finansowym.

Basisrente: Przewidziane dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Opłacając składkę można liczyć się z produkcją kosztów do rozliczenia podatkowego. 84% składek jest wliczane w rozliczenie jako koszta firmy.

Betriebliche Altersvorsorge: Kierowane do osób zatrudnianych. Dzięki temu funduszowi można liczyć się z ulgą podatkową, dzięki której wpłacając np. 100 € miesięcznie, odzyskujecie około 35 € miesięcznie z powrotem, po mimo, że w funduszu dalej pozostaje pełne 100 €

3 Filar: Produkty tej grupy są kierowane do Wszystkich, ponieważ są one w pełni prywatne. Kapitał z nich można wypłacić jako emeryturę, sumę jednorazową oraz można wybrać pieniądze bez konsekwencji po około 5 latach, gdy koszty zawarcia zostaną już w pełni zastąpione oprocentowaniem (tzw. Entnahme). Składka jest regulowana w pełni przez ubezpieczonego. Kapitał jest oprocentowany w skali każdego roku a następnie wypłacany.

Kiedy mogę przejść na emeryturę?

W zależności od produktu, jest to regulowane prawnie.

Państwowa emerytura w Niemczech jest liczona w rzutach 5/15/35 lat, z czego po przepracowanych 5 latach można liczyć się z emeryturą socjalną (około 840€ miesięcznie). Wypłacana emerytura jest w wieku 65/67 lat.

W tabeli poniżej znajdziecie Państwo informację, przy jakich miesięcznych zarobkach Brutto z jakim podwyższeniem emerytury w skali roku można się liczyć

Basisrente/Riesterrente/betriebliche Altersvorsorge wypłacane są od 63 roku życia i kształtują się na poziomie zależnym od wpłacanej składki. Suma/emerytura są określane szacunkowo przy zawieraniu umowy.

Ubezpieczenia prywatne w Niemczech nie są regulowane przez Państwo, dzięki czemu możliwa jest wcześniejsza wypłata kapitału oraz dowolna składka.

Tutaj  można znaleźć szczegółowe informacje oraz kalkulatory

Żadna część ani całość artykułów  zamieszczonych na Portalu Status:Emigranci nie może być powielana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób  w tym także elektroniczny lub mechaniczny albo na wszelkich polach eksploatacji, włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie, bez pisemnej zgody Portalu Status:Emigranci, oraz autorów artykułów.

REKLAMA

Facebook