Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Jakie świadczenia finansowe można uzyskać w Niemczech dla kobiet w ciąży i tuż po urodzeniu dziecka?

23.09.2017

[comment_no]    5 660

Foto: Pixabay. com

mm

Autor:

Agata Skiba

mm

Autor:

Agata Skiba

Ciąża to cudowny okres dla każdej Mamy. Jednak czasem oczekiwanie na Maleństwo może przyćmić troska o kwestie finansowe. Postaram się zatem w kilku słowach opisać jakie prawo do świadczeń finansowych mają przyszłe oraz świeżo upieczone Mamy tuż po urodzeniu dziecka w Niemczech?

Co przysługuje i o co można się starać?

  • Mutterschaftsgeld – wypłacane jest 6 tyg. przed porodem i 8 tyg. po porodzie przez Kase Chorych dla Mam pracujących. Wysokość świadczenia to 13,00 Euro za dzień. Resztę do pełnego wynagrodzenia wypłaca pracodawca. Np. osoby będące na zasiłku socjalnym ALG II nie otrzymają świadczenia.
  • Osoby pobierające zasiłek socjalny po zgłoszeniu do Jobcenter o ciąży, od 13 tygodnia ciąży zwiększa się zasiłek o 17 % oraz mogą składać wnioski o dodatkowe pieniądze na rzeczy ciążowe oraz na pierwsze wyposażenie dziecka
  • Osoby o niskich dochodach mogą składać wniosek do Caritas albo Diakonie albo ProFamilia (do jednej wybranej instytucji) o dofinansowanie na wyposażenie dziecka.
  • Elterngeld – min. 300 euro max. 1800 euro. Obliczany jest na podstawie dochodów. Wypłacany jest po urodzeniu dziecka.
  • Kindergeld – 192 Euro na pierwsze i drugie dziecko wypłacany jest również po urodzeniu dziecka

Więcej informacji na: www.service-as.de

REKLAMA

Facebook