Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kiedy możemy się ubiegać o „Einstiegsgeld”, czyli dodatek do zasiłku socjalnego?

10.12.2017

[comment_no]    7 807

Foto: Pixabay. com

mm

Autor:

Agata Skiba

mm

Autor:

Agata Skiba

Einstiegsgeld, to państwowy dodatek do zasiłku socjalnego o który można wnioskować w momencie podjęcia zatrudnienia lub otwarcia własnej firmy.

Jest to dodatek do zasiłku, który nie jest liczony jako dochód w związku z tym nie pomniejsza nam to przyznanych świadczeń.

Kiedy możemy starać się o ten dodatek:

–        kiedy podejmiemy prace na conajmniej 15 godzin tygodniowo i będzie to nasze główne zatrudnienie. Oczywiście musimy to udowodnic, wiec musimy przedstawić umowę o pracę.

–        Kiedy otworzymy własną działalność gospodarczą z zastrzeżeniem, że musimy przedstawić m.in. biznesplan naszej firmy, więc nie wystarczy tutaj tylko zarejestrowanie działalności.

Wysokość dodatku rozpatrywana jest indywidualnie w zależnosci od tego, jak długo było się bezrobotnym, jak dużą rodzine ma się oraz od wysokości zasiłku: miesięcznie jednak zasiłek i opisany dodatek nie przekroczy 718 Euro.

Wysokość dodatku może być rownież przyznana ryczałtowo i wtedy zasiłek wraz z dodatkiem nie może przekroczyć 628.25 Euro.

Przy działalności gospodarczej wysokość dodatku wyliczana jest na podstawie dochodów z uwzględnieniem kwoty wolnej.

Dodatek przyznawany jest najdłużej na 24 miesięcy, z tym, że po 6 miesiącach można dowiadywać się o możliwości przedłużenia na kolejne miesiące.

Osoby przebywające na zasiłku dla bezrobotnych ALG I mogą starać sie o tzw. Gründungzuschuss, który wypłacany jest dla osób, które założyły własną firmę i otrzymają wówczas ryczałtowy dodatek w wysokości własnego zasiłku ALG I, plus 300 euro przez okres 6-ciu miesięcy. Po tym okresie przez kolejne 9 miesięcy mogą otrzymywać tylko 300 euro.

Szczegółowe informacje oraz odpowiednie wnioski można otrzymać u swojego opiekuna w Urzędzie do którego się przynależy. TUTAJ więcej informacji.

REKLAMA

Facebook