Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Kiedy zmieniamy opony w Niemczech?

04.10.2017

[comment_no]    13 272

Foto: nokian.com

mm

Autor:

Maja Nowicka

mm

Autor:

Maja Nowicka

Dziś chciałabym się zająć obowiązkiem jazdy na oponach zimowych w Niemczech. Jest wiele teorii na ten temat, przeczących jedna drugiej, ale ogólnie w tej kwestii wśród naszych Rodaków mieszkających w tym kraju, panuje totalne zamieszanie.

Zacznijmy może od tego co mówią na ten temat przepisy?

Otóż niemieckie przepisy jasno i wyraźnie określają, że w Niemczech nie ma i nie będzie obowiązku jazdy na tzw. „zimówkach”, jest tylko „sytuacyjny wymóg posiadania opon oznaczonych symbolem „M+S” i profilu o wysokości 1,6mm”.  Przez „sytuacyjny” rozumie się taki, w którym panują warunki zimowe: lód, gołoledź, suchy śnieg oraz tzw. błoto pośniegowe, a „umownym” terminem w którym takie warunki mogłyby nas zaskoczyć i moglibyśmy potrzebować opon z w/w oznakowaniem to potocznie nazywany „O+O”, czyli „ab Oktober, bis Oster” ( od października do Wielkanocy).  Krótko mówiąc: nie ma zimy, nie ma opon! Pamiętajmy jednak  i o tym, że w razie spowodowania wypadku w nieodpowiednim ogumieniu, ubezpieczyciel  ma prawo odmówić likwidacji szkody, a gdy zatrzyma nas policja w zimowych warunkach atmosferycznych, brak znaczka M+S kosztować nas będzie mandatem i przymusowym „lawetowaniem” do domu. Dlatego też warto się zaopatrzyć w odpowiednie opony w okresie w którym mogą nam być one potrzebne. Szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie ADAC: www.adac.de

Cóż oznacza wspomniany skrót M+S? Dosłowne tłumaczenie z języka angielskiego oznacza:  „Mud and Snow”, czyli błoto oraz śnieg i wbrew błędnemu myśleniu wielu kierowców nie jest to oznaczenie opon zimowych, bowiem ten symbol możemy znaleźć nawet na letnich oponach. Mówi nam po prostu, że bieżnik takiej opony radzi sobie z jazdą po śniegu i błocie pośniegowym, ale jeśli znajduje się na oponie letniej to jej mieszanka i skład wcale do takich warunków nie są przystosowane. Z „M+S” robi oponę zimową, dopiero towarzystwo symbolu śniegowego płatka, bądź/i  potrójnego szczytu górskiego „3PMSF” (Three Peak Mountain Snow Flake), jeżeli te symbole znajdują się na naszej oponie, to możemy mieć pewność iż mamy do czynienia z „zimówką”. Jeśli chodzi o opony wielosezonowe to zazwyczaj są one oznaczane napisem:  „All Seasons”, bądź „4 Seasons”, chociaż tutaj producenci wykazują dużą fantazję i można znaleźć również symbole słoneczka i śnieżynki, a także kropel deszczu obok siebie.

Różnice pomiędzy oponą letnią, a zimową to nie tylko bieżnik, ale przede wszystkim skład mieszanki z której opona jest zrobiona. Ta letnia składa się z kauczuku naturalnego, syntetycznego oraz sadzy przez co jest twardsza i wolniej się zużywa, lepiej też sobie radzi w wysokich temperaturach, natomiast poniżej  7 stopni Celsjusza twardnieje i traci swoja przyczepność. Jest cichsza poprzez mniejszy opór toczenia ze względu na kolisty kontur przez co oszczędniejsza.

Opony zimowe natomiast zawierają więcej krzemionki przez co są bardziej elastyczne i nie twardnieją w niskich temperaturach zachowując miękkość i bezpieczną przyczepność.  Niestety w wysokich temperaturach  bardzo szybko się zużywają. Podczas jazdy możemy także mieć wrażenie, że jest głośniejsza od tych letnich czy All Seasons.

Opony całoroczne, to kompromis pomiędzy oponą letnią, a zimową i wcale nie jest powiedziane, że jeśli coś jest do wszystkiego to musi być złe. Istnieje na rynku wielu producentów którzy opracowali bezpieczne rozwiązania  sprawdzające się zarówno podczas jazdy po suchej jak i mokrej nawierzchni niezależnie od pory roku.  Zdaniem ekspertów, jeśli mamy zamiar jeździć po wysokim śniegu albo napotkać pod nim oblodzoną nawierzchnie to w takim przypadku warto zaopatrzyć się w opony zimowe, ale jeśli takiego niebezpieczeństwa nie ma to te wielosezonowe w zupełności nam wystarczą.

Żadna część ani całość artykułów  zamieszczonych na Portalu Status:Emigranci nie może być powielana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie, bądź w jakikolwiek sposób  w tym także elektroniczny lub mechaniczny albo na wszelkich polach eksploatacji, włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie, bez pisemnej zgody Portalu Status:Emigranci, oraz autorów artykułów.

Facebook