Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Niemcy: Co piąty dziesięciolatek nie rozumie, co czyta

09.12.2017

W światowych badaniach poziomu umiejętności czytania w szkołach podstawowych niemieccy dziesięciolatkowie wypadli fatalnie. Co piąty z nich ma duże problemy z czytaniem.

0    1 826

Co piąty dziesięciolatek w Niemczech ma duże problemy z czytaniem

mm

Autor:

DPA / Barbara Cöllen

mm

Autor:

DPA / Barbara Cöllen

Wprawdzie w najnowszym raporcie „IGLU” ogólna ocena poziomu wiedzy i umiejętności uczniów niemieckich szkół podstawowych jest taka sama jak w minionym roku, ale coraz więcej państw po prostu wyprzedza Niemcy. Podczas gdy w 2001 r. tylko cztery z 47 badanych państw prześcigały Niemcy, w 2016 było ich już dwadzieścia.

Raport światowych badań poziomu umiejętności czytania w szkołach podstawowych „IGLU”, przedstawiony we wtorek (5.12.17) w Berlinie, mówi o dziesiątkach tysięcy dzieci kończących podstawówkę w Niemczech, które nie potrafią dobrze czytać. Spadł równocześnie w latach 2001-2016 o 5 punktów procentowych do 70 proc. poziom zainteresowania czytelnictwem wśród niemieckich dzieci.

Eksperci i politycy określają te wyniki badań jako alarmujące. Liczba niemieckich dziesięciolatków z niedostatecznymi umiejętnościami w czytaniu wzrosła w latach 2001-2016 z 16,9 do 18,9 proc. Ich najpoważniejszym problemem w ich przypadku jest brak zrozumienia czytanego tekstu. Nie potrafią oni odpowiedzieć na najłatwiejsze pytanie odnoszące się do zawartości czytanego tekstu.Wg opublikowanego raportu pogłębiły się w tym samym przedziale czasowym podziały społeczne, jeśli chodzi o szanse edukacyjne dzieci w szkołach podstawowych. W 2001 r. wydano uczniom z zamożniejszych warstw społecznych 2,6 więcej rekomendacji do szkół gimnazjalnych, a w 2016 już 3,4 razy więcej. Równocześnie wzrósł od 2001 do 2016 r. z 8,6 do 11,1 proc. udział uczniów o szczególnie dobrych wynikach w szkole podstawowej.

Badania przeprowadziło w 47 krajach International Association for the Evaluation of Educational Achievement (IEA). Badano umiejętności czytania, rozumienia tekstu oraz wykorzystania go.

Facebook