Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Rozpoczął się program pilotażowy Ministerstwa Cyfryzacji: „mDokumenty”

13.05.2017

[comment_no]    666

Foto: Pixabay. com

mm

Autor:

Maja Nowicka

mm

Autor:

Maja Nowicka

Kilka dni temu w Polsce ruszył pilotażowy program Ministerstwa Cyfryzacji:  „mDokumenty”. Jako pierwsze uczestniczą w nim trzy miasta: Koszalin, Ełk i Łódź, a ich mieszkańcy mają okazje zapoznać się na czym polega korzystanie z mobilnego dowodu osobistego.

Właśnie, mobilnego, gdyż nie należy mylić go z elektronicznym, ponieważ ta metoda polega na możliwości weryfikacji naszych danych osobowych za pomocą telefonu, ale bez przechowywania ich w jego pamięci, czyli w maksymalnie bezpieczny sposób w przypadku utraty komórki.

W praktyce wygląda to tak, że telefon jest tylko i wyłącznie urządzeniem, na które będzie wysyłany kod, jak to ma miejsce w przypadku niektórych bankowych systemów transakcyjnych. Po otrzymaniu sms z kodem potwierdzającym, będziemy mogli podać go urzędnikowi, który dzięki niemu uzyska dostęp do naszych danych znajdujących się w rejestrach państwowych.

Aby skorzystać z mDokumentu, musimy najpierw założyć swój „Profil Zaufany”, czyli nasz osobisty podpis elektroniczny, służący do załatwiania spraw urzędowych bez noszenia przy sobie dokumentów.

Tutaj możesz się dowiedzieć, gdzie i jak założyć własny „Profil Zaufany” oraz dowiedzieć się konkretnych informacji na temat korzystania z platformy PUAP.

Do końca tego roku, oprócz mobilnego dowodu powstanie również możliwość skorzystania z: mobilnego prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Takie rozwiązania to ogromna wygoda w razie kontroli i nie posiadania dokumentów przy sobie.

Facebook