Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Wzrost fałszerstw banknotów euro

28.01.2018

Fałszerze upodobali sobie banknoty o nominale 50 euro. Liczba falsyfikatów w obiegu wzrosła już na początku 2017 roku.

[comment_no]    896

Fałszerze upodobali sobie szczególnie banknoty o nominale 50 euro

mm

Autor:

DPA / Barbara Cöllen

mm

Autor:

DPA / Barbara Cöllen

W ubiegłym roku zabezpieczono więcej fałszywych banknotów euro niż w 2016 roku. Na całym świecie banki, policja i handel przechwyciły ogółem 694 tys. falsyfikatów euro, czyli o ok. 1,5 proc. więcej niż rok wcześniej – poinformował Europejski Bank Centralny (EBC).

W Niemczech mniej fałszywych banknotów euro

W tym samym czasie w Niemczech spadła liczba wykrytych fałszywych banknotów. Wg danych EBC, ogółem zabezpieczono 72 900 podrobionych banknotów euro – o 11,3 proc. mniej niż rok wcześniej. „Dzięki wypuszczeniu w obieg nowej serii noszącej nazwę „Europa” z lepszym zabezpieczeniem, odnotowujemy spadek liczby fałszywek” – powiedział Carl-Ludwig Thiele, członek zarządu EBC odpowiedzialny za obieg gotówki.

Jak poinformował, szczególnie spadła w Niemczech liczba fałszowanych banknotów o nominale 20 euro. Niewielki spadek natomiast odnotowano w Niemczech w przypadku nominału 50 euro. Banknoty o tym nominale stanowią 65 proc. ogółu ujawnionych fałszywych banknotów euro. Właśnie usunięto w Niemczech z obiegu 1887 takich falsyfikatów.

Przeczytajcie ile było fałszywek w obiegu gotówkowym jeszcze kilka lat temu: Coraz więcej fałszywych euro w Niemczech

Ogromne straty na skutek fałszowania banknotów

Także w innych krajach europejskich banknot o nominale 50 euro jest najczęściej podrabiany. W skali europejskiej aż 53 proc. falsyfikatów banknotów w obrocie gotówkowym przypada właśnie na ten nominał.

Na skutek podrabiania pieniędzy powstały w 2017 r. na całym świecie straty rzędu 36 mln euro. Oznacza to spory spadek, gdyż rok wcześniej, w 2016 roku, wyniosły one 40 mln euro. Lecz wtedy najczęściej fałszowanymi nominałami były banknoty 500 euro. W Niemczech szkody oceniono na 4,1 mln euro. Oznacza to spadek o 2,4 procent.

Biorąc pod uwagę, że w Niemczech znajduje się w obiegu ogółem ok. 21,4 mld euro podrobionych banknotów euro, a w skali globalnej 1,2 bln euro, to z wyliczeń matematycznych wynikałoby, że aby natknąć się na taką fałszywkę, trzeba żyć 1100 lat.

Przeczytajcie też: Ekspert gospodarczy: Gotówka to przeżytek

Facebook